Opieka nad umierającą osobą

Opieka nad osobą obłożnie chorą może być potraktowana jako najwyższy wyraz miłości. Dajemy wiele nie żądając nic w zamian. Bycie opiekunem nie jest oczywiście zadaniem łatwym choćby ze względu na wymaganą ilość czasu, silne zaangażowanie emocjonalne i dużą odpowiedzialność. Wszystko staje się jeszcze trudniejsze, gdy ukochana osoba zaczyna umierać.

Jeżeli po raz pierwszy opiekujesz się osobą umierającą, sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Nie wszystkie porady znalezione w internecie lub udzielone przez rodzinę mogą odpowiadać twojej sytuacji. Niekiedy w wypadkach wątpliwych należy po prostu zaufać swoim instynktom i sercu.

Najważniejsze rzeczy, o które musisz zadbać podczas opieki nad obłożnie chorym to jego bezpieczeństwo i skóra (zwłaszcza jeżeli chory nie może przewracać się z boku na bok). Powinieneś wcześniej zaaranżować wszystkie pomieszczenia w taki sposób, by odpowiadały potrzebom osoby chorej. Szpitalne łóżko, chodzik, fotel dla niepełnosprawnych – to wszystko sprawi, że przemieszczanie chorego stanie się zdecydowanie łatwiejsze. Bardzo ważne jest także umieszczenie leków w miejscu, w którym będzie mieli do nich łatwy dostęp (dobrym pomysłem jest zakup niewielkiej komody i umieszczenie jej przy łóżku).

Troska o skórę chorego

Sprawowanie opieki nad skórą jest także niezwykle istotne. Osoby spędzające dużo czasu bez zmiany pozycji są niezwykle narażone na nabawienie się odleżyn. Sposobem na ich likwidację jest rozcieranie zaczerwienionego miejsca, zmiana pozycji osoby leżącej lub poprawienie diety. Niezwykle przydatne mogą okazać się także poduszki – położenie ich np. między kolanami osoby chorej znacznie poprawi jej komfort. Skóra chorego powinna być utrzymywana w czystości. Jeżeli osoba nosi pieluchy, należy sprawdzać je co około 2 godziny.

Miejsca najbardziej narażone na powstanie odleżyn to: kolana, łokcie, pięty, uda i dolny odcinek pleców. To tam najczęściej pojawiają się zaczerwienienia i podrażnienia skóry. By uchronić stopy, możemy podłożyć pod nie poduszkę. Jeżeli problem pojawia się w okolicy łokci – także możemy posłużyć się poduszkami. Jeżeli mimo to odleżyny pojawią się – w żadnym wypadku nie obwiniaj się! Wezwana opieka medyczna może zalecić wymianę materaca na znacznie łagodniejszy.

Brak apetytu

Obniżone zapotrzebowanie na jedzenie i picie może wzbudzić twój niepokój. Należy jednak pamiętać, że umierający nie muszą przyjmować tyle pokarmów, co osoby zdrowe. Nie oznacza to oczywiście, że masz przestać gotować! Po prostu pozwól choremu samemu decydować o tym, co je. Staraj się także zapewnić umierającemu stały dostęp do wody. Pragnienie nie zawsze jest problemem, ale zwilżenie warg z całą pewnością nie może zaszkodzić.

Rozdrażnienie

Badania jednoznacznie wskazują, że ludzie zbliżając się do końca swojego życia bardzo często doświadczają uczucia rozdrażnienia. Niemożność zrelaksowania się, ciągłe uwagi, próby wydostania się z łóżka, czy zagubienie mogą być bardzo nieprzyjemne dla otoczenia.

Niestety nie wszystkie przyczyny rozchwianej emocjonalności da się naprawić – ból, zatwardzenie, czy skutki uboczne działania niektórych leków. Czasami jednak jest to możliwe, dlatego warto szukać pomocy wśród specjalistów. Uśmierzenie bólu sprawi, że umierającemu będzie łatwiej przebyć drogę wiodącą do śmierci.

Zmiana temperatury ciała

Częste zmiany temperatury ciała to normalne objawy występujące przy zakończeniu życia. Osoba chora może mieć gorączkę i niezwykle obficie się pocić. Może także sprawiać wrażenie „zimnej”.

By zbić temperaturę można spróbować zastosować leki przeciwgorączkowe i spróbować przykładać kompresy (nie kostki lodu! – topią się i mogą przyczynić się do powstania odparzeń) do rozpalonego czoła. W celu jej podwyższenia (w wypadku, gdy ciało chorego wydaje nam się „zimne”) zwykle wystarczy przykryć chorego dodatkową warstwą koców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *